Kamera Sistemi Nedir ?

05-11-2022 11:06    489

Kısaca CCTV olarak bilinen kapalı devre kamera sistemleri ev, iş yeri ve depo gibi alanların güvenligini sağlamak için kullanılan en etkili güvenlik sistemlerinden biridir. Stratejik olarak yerleştirilen kameralar bölgenin gerçek zamanlı görüntüsünü ekranlara, kayıt cihazına ya da buluta aktararak sürekli olarak kayıt alır. Kapalı devre kamera sistemi; kameralardan, kablolardan, video depolama alanından, monitörlerden, erişim kontrol ve genel sistem yönetiminden oluşur. Kapalı devre kamera sistemi sayesinde bir iş yerinin ya da evin güvenliğini denetlemek ve olası ihlaller durumunda caydırıcılık sağlamak mümkündür. Gelişmiş özelliklere sahip olan kamera sistemleri sadece bölgenin kaydını almakla kalmaz; kameralar ya da varsa hareket sensörleri bir hareket algıladığında önceden belirlenmiş olan kişilere uyarı da verebilir.

Kapalı Devre Kamera Sistemi Nedir?

“Kapalı devre kamera sistemi nedir?” sorusunun cevabı, kullanıldığı alanın bütünüyle güvenliğini ve takibini sağlayan güvenlik sistemi şeklinde verilebilir. Kapalı devre kamera sistemleri ev güvenliği ya da iş yeri güvenliğinin en önemli bileşeni olarak görülür. Bununla beraber kapalı devre kamera sistemleri özellikle iş yerinde sadece güvenliği sağlamaz aynı zamanda mesai saatleri içerisinde de iş akış kontrolünün yapılmasına yardımcı olur. Kapalı devre adı sistem takibinin belirlenmiş sayıda ekrandan yapılabilmesinden gelmektedir. İlk kapalı devre kamera sistemi 1942 yılında Alman bilim insanlarının V2 roketlerinin testlerini izleyebilmeleri için geliştirilmiştir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde üstün özelliklere sahip kameralar evlerde dahi çok rahat kullanılabilmektedir.

Kapalı Devre Kamera Sistemi Özellikleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber çok farklı özelliklerde kapalı devre kamera sistemi kurmak mümkün olmaktadır. Bu sayede kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına da cevap verilebilmektedir. Tek bir kameranın yer aldığı sistemlerden çok sayıda kamera, hareket sensörü, gece görüş kamerası ve bulut sistemlerinin bir arada kullanıldığı seçeneklere kadar farklı özelliklerde kapalı devre kamera sistemi oluşturmak mümkün olmaktadır. Genel olarak kapalı devre kamera sistemlerinde kameralardan elde edilen görüntüler bir DVR, NVR ya da bulut sistemine kaydedilir. Ayrıca görüntüler sistemde yer alan monitörlerden anlık olarak takip edilebilir. IP kameralar aynı zamanda telefon, tablet ya da bilgisayar ile uzaktan da kontrol edilebilme ya da izleyebilme özelliği sunar.

Kapalı Devre Kamera Sistemi Amacı

Kapalı devre kamera sistemleri birçok amaca uygun olacak şekilde kullanılabilmektedir. Kullanım amaçlarının başında ise güvenlik gelmektedir. Sistemin yer aldığı alanda bir suç işlendiğinde kamera tarafından kaydedilen görüntüler suçun ve suçlunun tespitinde kanıt olarak kullanılabilmektedir. Bununla beraber iş yerinde ya da evde meydana gelen bir felaket durumunda da kapalı devre kamera sistemleri önemli rol oynamaktadır. İş yerinde bir çalışanın acil müdahale gerektiren sağlık durumu olduğunda ya da bir bölgede yangın başladığında kapalı devre kameralar ile durum kontrolü yapılabilmektedir. Günümüzde sürekli kayıt alan kameralar işletmelere iş akış konusunda da önemli faydalar sağlamaktadır. Perakende satış alanlarındaki kameralar müşteri davranışları ve alışkanlıkları hakkında işletmeye önemli bilgiler sunarak hizmetin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Kapalı Devre Kamera Sistemleri İle Güvenliğinizi Sağlayabilirsiniz

Kapalı devre kamera sistemleri 7 gün 24 saat kayıt alarak eksiksiz bir güvenlik hizmeti sunar. Bununla beraber günümüzde hareket ile aktifleşen kameralar, hareketi takip edebilen kameralar ya da pan ve tilt özelliklerine sahip kameralar aynı zamanda en ufak bir güvenlik zaafının dahi oluşması halinde farkındalık sağlar. Yüksek çözünürlüklü ve geniş görüş açı özellikli kameralar ile en ufak bir detay bile kayıt altına alınmaktadır. Gece görüş, düşük ışık, infrared aydınlatmalı ya da ısıya duyarlı kameralar insan gözünün göremediği gece karanlığında bile en ince ayrıntıyı yakalayabilmektedir.


Etiketler: